понедельник, 11 апреля 2016 г.

Відео на тему "Цілі та раціональні числа"


Повторення відомостей про звичайні дроби. Основна властивість дробу

Мета: повторити відомості про звичайні дроби, набуті в 5 класі (зміст чисельника і знаменника звичайного дробу, запис, читання; дріб як частка; порівняння [додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками], види дробів: правильний і неправильний; запис неправильного дробу і мішане число і т. ін.); сформувати в учнів уявлення про рівність дробів (з однаковими знаменниками).
Тип уроку: повторення й систематизація знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Учитель повідомляє про те, що одним з основних понять, які вивчає математика, є поняття числа; учні вже знайомі з цим поняттям і знають, що числа бувають натуральними (використовуються для лічби) і дробовими (означають частину числа або суму натурального і дробового чисел). У 5 класі вони вже познайомилися з різними видами дробів. Для актуалізації опорних знань учнів пропонуються види вправ (на вибір учителя).
Далі учитель може запропонувати:
Усні вправи
Прочитайте дроби: . Назвіть їх чисельник, знаменник і скажіть, що вони показують.
Порівняйте чисельник і знаменник кожного дробу. Про що свідчать ці нерівності?
Яке значення а задовольняє одночасно всі умови: ?
Заповніть порожні квадратики числами, щоб рівність була правильною: .
Заповніть квадратики так, щоб рівності були правильними: .

Ігровий момент «Аукціон»
Учитель «виставляє» на «аукціон» три «лоти»:
                        
Лот № 1      Лот № 2      Лот № 3
Завдання: «перебити ціну» іншого учня, тобто всі бажаючі по черзі називають, що вони знають про кожне із записаних чисел. Перемагає той учень, який назве останню властивість дробу.

IIСистематизація та узагальнення знань
@ Після такої активної «розминки» (див. п. 1) учні зазвичай дуже легко сприймають традиційні в цій темі пояснення вчителя на менш складних або на більш простих прикладах. Поділимо круг на чотири рівні частини, три з яких зафарбуємо, а потім кожну чверть круга поділимо ще на п'ять рівних частин (рис. 1).

Тоді все коло буде поділено на 4 · 5 = 20 частин, а третина всіх зафарбованих частин круга буде 3 · 5 таких, частин. Тому , тобто  або .
Альтернативний варіант викладення теми може бути таким.
Згадаємо, що дріб — це частка відділення чисельника на знаменник, а частка не зміниться за умови збільшення (або зменшення) діленого і дільника в одну й ту саму кількість разів.
У будь-якому разі учні доходять висновків, записаних у конспект 7.

Конспект 7
Основна властивість дробу
1)  або ;
2) рівні дроби є різними записами одного й того самого числа
Приклад
;
.

@ Для зацікавлених учнів можна пояснити, що й ділення, і множення чисельника і знаменника дробу на однакове число — рівноцінні дії, але в одних задачах доцільно помножити, в інших — поділити чисельник і знаменник дробу на одне й те саме число. Про це ми й поговоримо пізніше.

III. Відпрацювання навичок
І рівень
Усні вправи
1.   Обґрунтуйте рівності: .
2.   Чи правильні рівності: ? Відповідь обґрунтуйте.
3.   Назвіть кілька дробів, що дорівнюють дробу .
ІІ, III рівні
Письмові вправи
1.   Помножте чисельник і знаменник кожного дробу на 4 та запишіть відповідні рівності: .
2.   Поділіть чисельник і знаменник кожного дробу на 5 та запишіть відповідні рівності: .
3.   Запишіть чотири дроби, що дорівнюють дробу , знаменники яких менші від знаменника даного дробу.
4.   Замінить дроби  дробами зі знаменником 48.
5.   Поділіть чисельник і знаменник дробу  на НСД чисельника і знаменника та запишіть відповідну рівність.
6.   Накресліть відрізок завдовжки 4 см. Знайдіть у міліметрах  довжини цього відрізка;  його довжини. Зробіть висновок.
7.   Зобразіть на числовому промені числа: .
8.   Скільки міститься: а) десятих в ; б) дев'ятих в ; в) двадцятих у ;  г) шостих у ; д) сотих в ; є) четвертих у ?
@ Хотілося б розв'язати на цьому уроці якомога більше вправ, що передбачають застосування основної властивості дробу як для множення, так і для ділення. Тому можна на основі запропонованих вправ скласти комплексні завдання, наприклад такі:
1.   Запишіть дріб .
а) Помножте його чисельник і знаменник на 7 і запишіть відповідну рівність;
б) поділіть його чисельник і знаменник на 2 і запишіть відповідну рівність;
в) запишіть три дроби, що дорівнюють даному з меншим знаменником;
г) запишіть три дроби, що дорівнюють даному з більшим знаменником;
д) запишіть його дробом зі знаменником 96;
є) поділіть його чисельник і знаменник на НСД чисельника і знаменника;
ж) скільки десятих, дванадцятих міститься у дробі, що ми його отримали в п.є)?
Запишіть це у вигляді рівнянь.
Замініть х таким числом, щоб була правильною рівність:
а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) .
Це опорна задача, її доцільно розібрати окремо після виконання пункту ж).
Доведіть, що дроби  дорівнюють один одному.
Для сильних учнів можна запропонувати згадати ознаки подільності на 101 і 10001.

IVПідсумки уроку
Як формулюється основна властивість звичайного дробу?
Чи правильний запис: ?

VДомашнє завдання
1.   Помножте чисельники і знаменники дробів  на 6, а чисельники і знаменники дробів  поділіть на 6. Запишіть відповідні рівності.
2.   Запишіть три дроби, що дорівнюють дробу .
3.   Замініть дроби  дробами зі знаменником 50.
4.   Замініть х таким числом, щоб була правильною рівність:  а) ; б) ; в) ; г) .

5.   Виразіть у копійках:  від 3 грн;  від 3 грн. Результати порівняйте.